ROWEREM Z ALASKI DO PATAGONII

23 marca gościliśmy w Bibliotece podróżnika Piotra Strzeżysza, który należy do niezbyt licznej sekty rowerowych włóczykijów. Ciągle w ruchu, nie może usiedzieć w miejscu. skończył kilka szkół, studiował na kilku uczelniach, pracował w różnych miejscach, m. in. na budowie, w bibliotece, opiekował się niepełnosprawnymi, nauczał w kilku szkołach. Od lat realizuje marzenie zwiedzania świata na rowerze, łącząc pasję podróżowania z fotografią i pisaniem. Rowerem przemierzył około 50 państw. Pochodzi z Trąbek w gminie Pilawa.

W czasie spotkania autor książek „Campa w sakwach” (podróż przez Tybet) i „Makaron w sakwach” (wyprawa przez Andy) oraz „Powidoki” prezentował zdjęcia z ostatniej swojej wyprawy Alaska – Patagonia, przez takie kraje m. in. jak Kanada, USA, Meksyk, Panama, Kolumbia,  Peru, Boliwia, Argentyna, która liczyła ponad 23 tysiące kilometrów. Świetnie opowiadał o swoich przygodach, o ludziach spotkanych w drodze, ich kulturze i sposobie życia, o swojej fascynacji włóczenia się po świecie rowerem, o potrzebie podróżowania "(...) nie po to, aby dotrzeć do celu, lecz aby dojechać jak najpóźniej, aby nie dojechać, o ile to możliwe, nigdy" (C. Magris). Bardzo miły i sympatyczny człowiek, z ciągłym uśmiechem na twarzy, który łatwo potrafi zjednać sobie sympatyków i przyjaciół. Zwiedza wioski, małe miasteczka i bazdroża, stroni od dużych miast i ich przepychu. Lubi przebywać ze zwykłymi, prostymi ludźmi, którzy są bardzo gościnni, życzliwi i otwarci.

Piotr Strzeżysz  za swoje rowerowe podróże został kilkakrotnie wyróżniony prestiżową nagrodą podróżniczą Kolosy – w 2007 r. za przejazd rowerem przez Himalaje w trudnych, zimowych warunkach, bo przy temperaturach wynoszących nawet -30 stopni Celsjusza, oraz rok później za wyprawę „Que te vaya bien!”, kiedy to w ciągu 9 tygodni w zimie samotnie przejechał na rowerze niemal 4000 km w Andach, pokonując prawie 40 km przewyższeń i dwukrotnie próbując wjechać na wulkan Aucanquilcha. W 2014 otrzymała nagrodę w kategorii podróże i nagrodę publiczności.

W 2010 r. brał udział w projekcie „Afryka Nowaka”, którego celem była popularyzacja postaci polskiego podróżnika Kazimierza Nowaka (jako pierwszy na świecie przejechał rowerem Afrykę z północy na południe i z powrotem). W 2011 r. jego blog podróżniczy „Rowerem przez Kordyliery – 
http://www.onthebike.pl/” został nominowany do nagrody Travellery.

 • 53202defa985c_g1_wynik
 • IMG_6265_wynik
 • IMG_6266_wynik
 • IMG_6270_wynik
 • IMG_6272_wynik
 • IMG_6273_wynik
 • Rowerem z Alaski do Patagoni 2_wynik
 • Rowerem z Alaski do Patagoni 3_wynik
 • Rowerem z Alaski do Patagoni 4_wynik
 • Rowerem z Alaski do Patagonii 4_wynik
 • pwp-2012-3-1-bg_wynik

Więcej zdjęć z wypraw Piotra na jego blogu http://www.onthebike.pl/.